Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Dla wielu osób przedstawiciel handlowy to służbowy samochód, laptop i, co najważniejsze, nienormowany czas pracy.

Warto jednak pamiętać, że jest to praca, która wymaga nie tylko konkretnych predyspozycji, ale również sporego zaangażowania w wykonywane zadania. Chcesz sprawdzić, czy praca przedstawiciela handlowego jest dla Ciebie? Przeczytaj, jakie są zadania przedstawiciela handlowego i na jakie zarobki możesz liczyć w tym zawodzie!

Przedstawiciel handlowy, czyli praca dla najlepszych

Przedstawiciel handlowy to “wolny ptak” firmy. Nienormowany czas pracy, służbowe auto i rzadkie wizyty w biurze kuszą, aby aplikować na stanowisko handlowca. Mimo to taki typ pracy nie jest dla każdego – przedstawiciel musi być komunikatywny i otwarty na nawiązywanie nowych znajomości. Wymagana jest także znajomość technik sprzedażowych oraz znajomość branży, w której działa firma. W końcu to właśnie przedstawiciel handlowy reprezentuje pracodawcę przed klientami.

Pamiętaj, że handlowiec uczy się przez całe życie. Taka praca to ciągłe dokształcanie i poznawanie technik sprzedaży, tak aby odpowiadać na potrzeby klientów. Musisz być odporny na stres i samodzielnie organizować swoją pracę. Prawo jazdy to absolutna podstawa, a znajomość języków obcych na pewno zwiększy twoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Jesteś pewien, że przedstawiciel handlowy to praca dla ciebie? Na GoWork znajdziesz najnowsze oferty pracy z całego kraju! Ogłoszenia o pracę z wielu różnych branż to szansa na znalezienie odpowiedniego zajęcia praktycznie bez wychodzenia z domu.

Obowiązki przedstawiciela handlowego

Podstawowe zadanie przedstawiciela handlowego to reprezentowanie firmy w kontaktach z kontrahentami. Oznacza to, że stanowi on swoisty łącznik na linii klient-przedsiębiorca, a sposób jego pracy ma duży wpływ na postrzeganie firmy jako całości. W zależności od potrzeb i polityki konkretnego przedsiębiorstwa handlowiec może mieć nieco inny zakres obowiązków, jednak jedno pozostaje niezmienne: jego celem jest pozyskiwanie nowych klientów.

Jako wizytówka firmy przedstawiciel handlowy to zawód niemal całkowicie mobilny. Jeśli interesuje cię praca w biurze, nie jest to zajęcie dla ciebie. Handlowiec musi mieć stały kontakt z klientem, a spotkania odbywają się zazwyczaj w kawiarni, biurze, a nawet domu potencjalnego kontrahenta. To właśnie z tego powodu przedstawiciel handlowy ma do dyspozycji samochód, laptopa i telefon – to jego narzędzia pracy, dzięki którym możliwe jest nawiązywanie i podtrzymywanie relacji biznesowych.

Na jakie zarobki może liczyć przedstawiciel handlowy?

Wynagrodzenie przedstawiciela handlowego to nie tylko stała pensja, ale także rozmaite dodatki motywacyjne: prowizje, premie i benefity pozapłacowe. Realne zarobki zależą przede wszystkim od branży, w której działa dana firma, ale również od sukcesów podejmowanych przez handlowca działań. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma także wykształcenie i staż pracy oraz wielkość firmy.

Według raportów średnia całkowita wysokość pensji wynosi 5 630 zł brutto. Około 25% pracowników zarabia poniżej 4 540 zł brutto, a kolejne 25% powyżej 7 260 zł brutto. W rzeczywistości zarobki przedstawiciela handlowego nie są stałe, a uzależnione od osiągnięcia założonych celów – duże znaczenie ma tutaj wysokość premii i prowizje, które niekiedy stanowią większą część zarobków w skali miesiąca.