Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Zawód rzeczoznawcy samochodowego to wprost wymarzone zajęcie dla każdego miłośnika motoryzacji. Jednakże zdobycie kwalifikacji do tego zawodu wcale nie jest takie proste. Jak wygląda charakterystyka profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego, czym zajmuje się on w praktyce i jakie kroki należy podjąć, by zdobyć kwalifikacje rzeczoznawcy samochodowego?

Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?

Jest on przede wszystkim doświadczonym ekspertem, rzeczoznawcą, który wydaje opinie oraz przygotowuje ekspertyzy. Do czego sprowadza się to w praktyce? Między innymi do wyceny wartości pojazdu, wyceny szkód powstałych w pojeździe w wyniku wypadku, oceny stanu technicznego pojazdu czy wskazywania najlepszego sposobu naprawy uszkodzonego pojazdu. Opinie wydawane przez rzeczoznawcę samochodowego są bardzo często traktowane jako podstawa do podejmowania decyzji przez firmy ubezpieczeniowe, sądy lub inne instytucje. Jak więc widać, zakres obowiązków rzeczoznawcy samochodowego jest bardzo szeroki i w żadnym wypadku nie jest to praca monotonna czy nudna, zwłaszcza dla osób, które pasjonują się motoryzacją, a na samochodach znają się lepiej niż niejeden mechanik.

Jak zdobyć kwalifikacje rzeczoznawcy samochodowego?

Od osoby wykonującej ten zawód oczekuje się rzecz jasna eksperckiej wiedzy. Pozostałe wymagania wobec kandydata na takie stanowisko dotyczą:

• posiadania co najmniej średniego wykształcenia oraz dwuletniej praktyki w dziedzinie związanej z motoryzacją (wymóg ten nie dotyczy osób, które ukończyły studia wyższe związane z motoryzacją)

• posiadania prawa jazdy kategorii A, B i C lub C1

• posiadania certyfikatu potwierdzającego kompetencje, który wydany został przez akredytowaną jednostkę oraz wpisu na listę rzeczoznawców samochodowych prowadzonych przez akredytowaną jednostkę

niekaralności

Jak już wspomniano, niezbędny do wykonywania zawodu rzeczoznawcy samochodowego jest certyfikat potwierdzający kompetencje osoby aspirującej do tego zajęcia. Do otrzymania go konieczne jest ukończenie trwającego 18 miesięcy kursu specjalistycznego i zakończenie go pozytywnie zaliczonym egzaminem. Większość takich kursów organizowanych jest we współpracy z Towarzystwem Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego.

Nabycie kompetencji w tej dziedzinie wymaga od chętnego nie tylko dużych nakładów czasowych, ale i pieniężnych. Koszty takiego kursu wahają się bowiem w granicach 30 000 zł – jak więc widać, zdecydowanie nie są to niewielkie kwoty. Czy jest to opłacalne? Czy koszty nabycia tego typu kompetencji mogą się w ogóle zwrócić? Cóż, zdaje się, że tak – choć należy oczywiście pamiętać o tym, że zależą one przede wszystkim od ilości wykonanej pracy oraz stopnia jej zaawansowania. Pracujący w tym zawodzie wskazują jednak, że miesięczne zarobki wynoszą średnio około 9 tysięcy złotych.

Zalety wykonywania zawodu rzeczoznawcy samochodowego

Do najważniejszych zalet należą przede wszystkim atrakcyjne zarobki (koszty wykonania kursu zazwyczaj szybko się zwracają) oraz możliwość realizowania swoich pasji, jeżeli dany kandydat jest fanem motoryzacji. Prócz tego zawód ten jest zdecydowanie zawodem niszowym, który daje duże możliwości, gdyż ekspertyz rzeczoznawców potrzebują między innymi firmy ubezpieczeniowe, sądy, a także klienci indywidualni.

Wiele więcej o pracy rzeczoznawcy samochodowego dowiesz się ze strony: www.tbekspert.pl