Kompresor bezolejowy czy olejowy – czym się różnią i który wybrać?

Kompresor to urządzenie do wytwarzania sprężonego powietrza, które znajduje naprawdę szerokie zastosowanie – trudno wyobrazić sobie bez niego duże zakłady przemysłowe, produkcyjne, warsztaty samochodowe, wulkanizacyjne, blacharskie czy lakiernicze. Dzięki kompresorowi takie czynności jak np. pompowanie, oczyszczanie czy malowanie są szybkie i efektywne. Kupując kompresor, trzeba zastanowić się, który jego wariant wybrać – olejowy czy bezolejowy? Wyjaśniamy, czym różnią się oba urządzenia.

Kompresor bezolejowy czy olejowy – czym się różnią?

Oba kompresory – olejowy i bezolejowy – działają dokładnie na tej samej zasadzie. Są to najczęściej kompresory śrubowe lub tłokowe.

W kompresorze tłokowym zadaniem tłoka jest wtłoczyć do zbiornika powietrze, które już jako sprężone będzie mogło zostać pobrane i wykorzystane przez inne narzędzia. Aby zmniejszyć tarcie, tłok trzeba smarować olejem – w przypadku kompresora olejowego. W kompresorze bezolejowym problem ten rozwiązano w inny sposób. Tłok tego urządzenia wyposażony jest w membranę lub specjalistyczne pierścienie z tworzywa sztucznego, których współczynnik tarcia jest niski.

Kompresor olejowy to drobinki oleju w sprężonym powietrzu

W sprężonym powietrzu wytwarzanym przez kompresor olejowy będą znajdować się drobinki oleju. Taką sytuację często określa się „dmuchaniem olejem” czy „mgłą olejową”. To, czy jest to problemem, zależy w głównej mierze od typu pracy, jaką wykonuje się z udziałem kompresora.

Na przykład gdy kompresora używa się do czyszczenia układów elektronicznych, wtedy nawet mikroskopijna ilość oleju w sprężonym powietrzu jest niepożądana. Z kolei podczas pracy z narzędziami pneumatycznymi olej w sprężonym powietrzu nie powinien być przeszkodą w bezpiecznej i efektywnej pracy.

Kompresor olejowy – zalety, zastosowanie, konserwacja

Największą zaletą kompresora olejowego, wynikającą m.in. z zastosowania środka smarnego w postaci oleju, jest to, że urządzenie nie nagrzewa się szybko. Tym samym pozwala na długą, nieprzerwaną i intensywną pracę. Kompresor olejowy wykorzystuje się zwykle do pracy z narzędziami pneumatycznymi, a znaleźć go można np. w warsztatach samochodowych czy lakierniczych.

Kompresor olejowy wymaga regularnej konserwacji. Istotą jego sprawnego działania jest wymiana wyeksploatowanego oleju (najczęściej już po około 30-50 godzinach pracy). Ponadto urządzenie tego typu należy bezwzględnie po każdym użyciu przejrzeć i dobrze oczyścić.

Kompresor bezolejowy – zalety i zastosowanie

Sprężone powietrze z kompresora bezolejowego jest czyste, pozbawione „mgły olejowej”. O ile np. podczas prac remontowanych nie ma to żadnego znaczenia, o tyle są takie branże, które wykorzystują kompresor, a jednocześnie muszą zapewnić maksymalną higienę i sterylność.

Tak jest m.in. w branży dentystycznej, spożywczej czy wodociągowej (np. w stacjach uzdatniana wody), które mogą wykorzystywać wyłącznie bezolejowe kompresory. Nawet śladowe ilości oleju, które przedostałyby się do układu pokarmowego czy oddechowego człowieka, miałyby wpływ na jego zdrowie. Zawsze, gdy sprężone powietrze ma jakikolwiek kontakt z produktem, należy użyć kompresora bezolejowego.

Podobnie jest w przypadku wykorzystywania kompresora do oczyszczania – tu też potrzebne jest krystalicznie czyste sprężone powietrze. Zwłaszcza w przypadku wrażliwych na olej elementów układów elektronicznych.

Dodatkowo kompresory bezolejowe są mniejsze i lżejsze, a zatem bardziej mobilne. Są co prawda także mniej wydajne (mniejsze zbiorniki) i nieprzystosowane do ciągłej pracy, jednak dzięki prostej budowie i intuicyjności obsługi świetnie sprawdzają się również w domu czy w garażu (do użytku amatorskiego). Dodatkowo nie emitują do powietrza szkodliwych substancji, są przyjazne środowisku.

Jaki kompresor wybrać do użytku domowego?

Kompresor potrzebny do użytku domowego, wykorzystywany w przydomowym garażu czy warsztacie głównie do prac hobbystycznych, remontowych czy majsterkowania, nie musi być bardzo wydajny. Powinien być za to poręczny, lekki i łatwy w obsłudze. Do prac amatorskich i domowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się kompresor bezolejowy. Perfekcyjnie poradzi sobie np. z:

  • malowaniem ścian i konstrukcji (np. ogrodowej altany, ogrodzenia),
  • pompowaniem kół rowerowych,
  • czyszczeniem urządzeń i narzędzi.

Jaki kompresor wybrać do warsztatu czy zakładu?

Warsztaty samochodowe, blacharskie, lakiernicze czy różnego rodzaju firmy naprawczo-usługowe nie mogą pozwolić sobie na przestoje w pracy. Do tego typu prac znacznie lepiej sprawdzi się kompresor olejowy, który może pracować długo i intensywnie bez ryzyka awarii.

Niewielka ilość oleju w powietrzu sprężonym nie przeszkadza też narzędziom pneumatycznym, nie uniemożliwia malowania czy lakierowania. Ponadto w warunkach warsztatowych nie ma dużego znaczenia wielkość i waga urządzenia – zazwyczaj znajduje się ono na wyposażeniu danego stanowiska pracy. Kompresor olejowy jest zazwyczaj wyposażony w koła, więc w razie potrzeby można go w miarę łatwo przestawić.

Jaki kompresor sprawdzi się najlepiej w przemyśle?

W szeroko pojętym przemyśle wykorzystuje się zarówno olejowe, jak i bezolejowe kompresory – wszystko zależy od specyfiki danej branży oraz konkretnego wykorzystania kompresora. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jeśli tylko sprężone powietrze ma kontakt z finalnym produktem, powinno być wytwarzane przez kompresor bezolejowy.

Dotyczy to najczęściej branż: spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej czy kosmetycznej, w których sterylne warunki są konieczne. Tu jednak zdecydowanie warto zainwestować w urządzenie projektowane i produkowane z myślą o przemysłowym zastosowaniu – np. w bezolejowy kompresor  BOGE.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kompresora?

Wybór wariantu kompresora – olejowego czy bezolejowego – to pierwsza ważna decyzja w całym procesie zakupowym tego urządzenia. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

  • Producent sprzętu – warto wybrać urządzenie produkowane przez firmy znane i cieszące się popularnością (np. BOGE) i dystrybutora, który zapewnia gwarancję i fachowe serwisowanie w przypadku awarii, jak Pneumatik.
  • Wielkość zbiornika i inne parametry techniczne (moc silnika, ciśnienie robocze, wydajność).
  • Konkretny sposób serwisowania (np. częstotliwość wymiany oleju i jego rodzaj, sposób czyszczenia).

FAQ:

Czym różni się kompresor olejowy od bezolejowego?

Kompresor olejowy wyposażony jest w tłok, który wymaga smarowania, co zmniejsza tarcie i zapewnia możliwość ciągłej, nieprzerwanej pracy urządzenia. W kompresorze bezolejowym tłok wyposażony jest w pierścienie czy membrany z tworzywa o niskim współczynniku tarcia i nie wymaga smarowania olejem.

Kompresor bezolejowy czy olejowy – który jest lepszy?

Oba rodzaje kompresora mają swoje wady i zalety. Kompresor olejowy wytwarza sprężone powietrze, w którym obecne są cząsteczki oleju, jednak jest bardziej wydajny, może pracować dłużej i bardziej intensywnie. Kompresor bezolejowy jest mniejszy i musi pracować z przerwami, jednak w wytwarzanym przez niego powietrzu nie ma oleju, a to jest absolutnie konieczne w niektórych branżach.

Gdzie sprawdza się kompresor bezolejowy?

To kompresor, który sprawdzi się w warunkach domowych – do hobbystycznych prac. W przemyśle kompresory bezolejowe stosuje się wszędzie tam, gdzie należy zapewnić sterylne warunki – w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, dentystycznej. Używa się go także do czyszczenia wrażliwych na olej układów, np. elektronicznych.