Maszyny CNC są coraz częściej spotykanym rodzajem obrabiarek. Spowodowane jest to bardzo dużą efektywnością, a także niespotykaną w przypadku obróbki manualnej precyzją. Mimo bardzo zaawansowanej technologii, która drzemie w maszynach CNC, do ich obsługi niezbędny jest człowiek. W jaki sposób działają maszyny CNC i jak się je programują?
Komputerowa precyzja i ludzka dokładność, czyli maszyny CNC
Choć wydawać mogłoby się, że wysoce skomputeryzowane maszyny CNC potrafią działać samodzielnie, to twierdzenie to ma niewiele wspólnego z prawdą. Tokarki, frezarki, elektrodrążarki i inne obrabiarki CNC wyróżniają się niezwykłą precyzją, jednakże wymagają obsługi wykwalifikowanego fachowca. Sam skrót CNC pochodzi z języka angielskiego (Computerized Numerical Control) i oznacza obrabiarki, które posiadają zaawansowany system sterujący, który z pomocą mikrokomputera zarządza całym procesem obróbki. Dlatego też maszyny CNC są nieocenione wszędzie tam, gdzie wykonuje się części i elementy, które muszą wyróżniać się wysokim poziomem precyzji. Warto podkreślić, że kwintesencją precyzji maszyn CNC jest zamknięty układ zwrotny, dzięki czemu element obrabiany powraca do swojego pierwotnego położenia, co przekłada się na stałą korektę elementu wedle założeń, które zapisane są w kontrolerze.
W jaki sposób wygląda programowanie maszyn CNC?
Jeśli chodzi o programowanie maszyn CNC, to przebiega ono dwuetapowo. W pierwszej kolejności przeprowadzane jest programowanie wspomagane komputerowo (tzw. CAD), zaś następnie wszystko musi być przełożone na kod zrozumiały dla maszyn, czyli CAM – plan sterowania maszyn. Dopiero po tym etapie może nastąpić właściwe obrabianie nazywane CNC. Programowanie obrabiarek CNC wymaga zdolności i wiedzy z zakresu geometrii, fizyki, programowania. Co więcej, operator obrabiarki powinien mieć wysoce rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, aby prawidłowo wizualizować planowany przedmiot.
Obrabiarki CNC pozwalają na niezwykle precyzyjne wykonywanie przedmiotów i elementów, dlatego też maszyny te są coraz częściej spotykane w zakładach produkcyjnych.