Recykling i wywóz starych mebli – jak zrobić to poprawnie?

Nawet najdroższe i najlepiej wykonane meble kiedyś tracą swoją wartość. Ulegają zniszczeniu lub przestają podobać się właścicielowi. W takim wypadku należy dobrze zastanowić się jak je zutylizować. Dawniej wystarczyło wynieść takie meble na śmietnik, w dzisiejszych czasach nie jest to takie łatwe ponieważ sprawę recyklingu zużytych mebli regulują przepisy prawa. Warto się z nimi zapoznać, aby nie przysporzyć sobie problemów.

Przepisy związane z utylizacją starych mebli

Niezależnie od rozmiaru mebli – czy jest to tylko fotel czy zabudowa kuchni, są one traktowane jako odpady wielkogabarytowe. Z tego powodu nie można po prostu wyrzucić ich na śmietnik, może to skutkować nałożeniem wysokiej kary finansowej. O ile wyrzucenie mebli na śmietnik może spowodować nałożenie mandatu do kilkuset złotych, o tyle samodzielna utylizacja poprzez np. spalenie jest już przestępstwem i może skutkować wysoką grzywną czy innymi karami.

Z powyższych powodów warto wiedzieć w jaki sposób odpowiednio się do tego zabrać. Meble można wynieść do odpowiedniego kontenera lub w miejsce wyznaczone jako miejsce zbiórki odpadów wielkogabarytowych – w osiedlach domków jednorodzinnych często wystarczy wystawić meble przed posesję w terminie planowanej zbiórki, trzeba jednak wcześniej zgłosić taką wystawkę pod konkretnym adresem. Z tych punktów meble zostaną wywiezione do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych odbywa się jednak tylko raz na czas – w zabudowie zorganizowanej nie częściej niż raz na dwa miesiące, a w wolnostojącej rzadziej niż raz na pół roku. Co zatem zrobić jeśli chcemy pozbyć się mebli natychmiast?

Jak najszybciej pozbyć się starych mebli?

Najszybsza, najprostsza i najwygodniejsza forma pozbycia się starych mebli to skorzystanie z usług specjalistycznej firmy Eko-Bus zajmującej się wywozem i utylizacją mebli. Jest to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy do wywiezienia dużo ciężkich mebli, ale nie tylko! Można zlecić wywiezienie starych mebli w trakcie przeprowadzki lub zamówić firmę tylko do tego zadania.

Firmy zajmujące się wywozem mebli oferują przewiezienie ich bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. W ostateczności skorzystanie z usług firmy może się okazać niewiele droższe niż samodzielne ich wywożenie szczególnie jeśli trzeba wynająć auto. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że pracownicy firmy sami zniosą i załadują meble do transportu. Odbiór mebli odbywa się w umówionym terminie, a pracownicy zabierają meble w ciągu jednego dnia. Wystarczy tylko zapłacić za wykonanie zadania i można zająć się wnoszeniem nowych mebli.