Regeneracja siłowników hydraulicznych – jak naprawić siłownik w koparce?

Siłowniki hydrauliczne są pierwszym elementem maszyn budowlanych, który ulega uszkodzeniu w wyniku eksploatacji oraz trudnych warunków pracy. Trudne warunki to zwykle wielogodzinne prace, połączone z masą nieczystości, piasku, drobnego kruszywa czy błota, które trafiają do wnętrza siłowników i często powodują trwałe uszkodzenia wymagające naprawy.

Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym zostawimy nasze siłowniki do regeneracji czy gruntowniejszych napraw. Od tego, co wymaga naprawy, zależy najczęściej decyzja serwisanta, a raczej jego doświadczenie, na którego podstawie stwierdza, czy dane uszkodzenia wymagają jedynie drobnych poprawek, czy też nie da się zrobić nic, poza wymianą danej części siłownika hydraulicznego na nową.

W tym momencie nasuwa się pytanie, gdzie oddać siłowniki hydrauliczne do naprawy. Czy wybrać drobny zakład, który kusi nas bardzo niską ceną, czy dobrze wyposażony serwis hydrauliczny? A może nie warto ryzykować i lepiej oraz bezpieczniej oddać siłowniki do autoryzowanego serwisu maszyn?

Decyzja jest trudna. Mając do naprawy 8 siłowników, różnica 300 zł na każdej usłudze to niemała oszczędność. Z drugiej strony gwarancja serwisu jest również istotna. Nie mówiąc już o testach naprawionych podzespołów.

Testy podzespołów hydraulicznych są bardzo ważną częścią serwisu. Dzięki nim wiadomo, czy dana część została właściwie naprawiona, czy wytrzyma maksymalne obciążenie podczas wielogodzinnej pracy oraz, co ważne, czy nie będzie trzeba powtórnie wysyłać siłowników hydraulicznych do naprawy. Spowodowałoby to kolejne przestoje, straty finansowe z powodu niepracujących maszyn, a nawet możliwe kary umowne przez niewykonanie prac w określonym terminie.

Poniżej opisujemy, jak powinna wyglądać naprawa, czym charakteryzuje się dobry serwis oraz gdzie naszym zdaniem warto szukać pomocy.

Pewna regeneracja siłowników hydraulicznych krok po kroku

Pierwszą czynnością, która powinna być wykonana przez serwis hydrauliczny, jest wyszczególnienie zakresu prac. Po rozebraniu siłownika hydraulicznego serwisant sprawdza, co zostało uszkodzone, co nadaje się do regeneracji, a które elementy wymagają całkowitej wymiany. W przypadku siłowników hydraulicznych trudno rozebrania na części stwierdzić, co i ile będzie kosztować.

Specjalista ma obowiązek ocenić siłownik według swojego doświadczenia i określić, co wymaga regeneracji, co trzeba wymienić, a co nie sprawi problemów podczas dalszego użytkowania. Wymiana to zawsze ostateczność. Pociąga ona za sobą największe koszty, dlatego powinno się ją stosować tylko w skrajnych sytuacjach. Po ocenie powinien zostać sporządzony zakres prac wraz z wyceną, o której należy powiadomić klienta. Podczas rozmowy warto napomnieć o możliwych rozwiązaniach. Bywają sytuacje, w których jest możliwa regeneracja, ale nie jest to perspektywiczne rozwiązanie, ponieważ po kolejnym roku pracy pozostanie tylko wymiana tłoczyska, cylindra czy innych elementów hydraulicznych. Klient powinien sam podjąć decyzję, co według niego będzie najlepszym rozwiązaniem.

Po ustaleniu zakresu prac i ceny można przystąpić do regeneracji. Podczas regeneracji siłowników wykonuje się takie czynności, jak: szlifowanie i chromowanie, wymiana uszczelnień, wymiana tłoczyska, cylindra, wymiana łożysk i innych elementów. Warto zaznaczyć, że cena usługi będzie różna w zależności od jakości uszczelnień, z których korzysta serwis. W tym momencie nasuwa się pytanie, czy warto oszczędzać na uszczelnieniach.

Naszym zdaniem warto wybrać ten serwis, który gwarantuje, że wykorzystuje najwyższej jakości rodzaje uszczelnień. Jest to element, który zostaje najszybciej uszkodzony podczas pracy, w wyniku czego powstają poważniejsze usterki, wymagające większych nakładów finansowych podczas regeneracji siłowników hydraulicznych.

Po regeneracji siłowników hydraulicznych należy przeprowadzić testy. Diagnostyka i testy hydrauliczne są bardzo istotnym elementem, o którym pisaliśmy na początku artykułu. Stacja diagnostyczna pozwoli określić, czy wszystko działa tak, jak należy. Dzięki temu siłownik, który do Ciebie trafia, na pewno jest gotowy do pracy i nie ma obaw o to, że będzie trzeba odesłać go na gwarancję.

Ile kosztuje naprawa siłowników hydraulicznych? Cena cenie nierówna

Jak już wspomnieliśmy, cena jest zależna od wielu czynników. Jednak oszczędność 200 zł na mniej profesjonalnej usłudze w większości przypadków powoduje powstanie wielokrotnie wyższych kosztów. Pamiętaj, że każdy dodatkowy dzień przestoju może spowodować dużo większe wydatki i straty, dlatego nie warto ryzykować i lepiej zaufać sprawdzonej firmie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/