Stanowiska zrobotyzowane w spawalnictwie, czy to dobre rozwiązanie?

Robotyka jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin w nowoczesnym przemyśle. Przedstawiciele wielu branż produkcyjnych coraz częściej decydują się na inwestycje w stanowiska zrobotyzowane. Dzieje się tak, ze względu na nieustannie rosnące zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości, które muszą być również wytwarzane w szybkim tempie. Producenci robotów przemysłowych mają więc pełne ręce roboty. Ich praca oraz to, jak rywalizują ze sobą na rynku, produkując coraz to lepsze roboty, korzystnie wpływa na rozwój robotyki. W czym więc tkwi sekret stanowisk zrobotyzowanych? Dlaczego coraz więcej firm inwestuje w nowe technologie?

Zastosowanie robotów w przemyśle produkcyjnym

Temat związany ze stanowiskami zrobotyzowanymi warto rozpocząć od wymienienia największych zalet wynikających z ich zastosowania w wykonywaniu poszczególnych czynności w przemyśle. Roboty przemysłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jedną z najpowszechniejszych dziedzin, w jakich spełniają swoje zadanie w stu procentach, jest spawalnictwo. Spawalnicze zautomatyzowane stanowiska zrobotyzowane pozwalają na zwiększenie precyzji poprzez większą kontrolę nad wykonywaniem spawów.

Inwestując w takie rozwiązania, jak zrobotyzowane stanowisko spawalnicze znacząco zwiększa się wydajność produkcji, a zmniejsza ilość zagrożeń, na jakie narażony jest pracownik fizyczny na tym samym stanowisku. Eliminują oddziaływanie niebezpiecznych czynników na organizm człowieka, takich jak pyły, dym, opiłki, czy wysokie temperatury. Roboty spawalnicze przynoszą również korzyści ekonomiczne, dzięki optymalizacji zużycia materiałów użytych do spawania.

Równie ważnym aspektem, o którym warto tutaj wspomnieć, jest to, że roboty spawalnicze są swego rodzaju lekarstwem na deficyt fachowców spawaczy na rynku pracy. Niemniej jednak takie rozwiązania mają sens, ale w przypadku masowych produkcji seryjnych.

Rozwiązania na miarę naszych czasów

Roboty przemysłowe znajdują zastosowanie nie tylko w branży spawalniczej. Automatyzacja produkcji świetnie sprawdza się również w paletyzacji oraz pakowaniu i rozpakowywaniu. Najbardziej charakterystyczną cechą robotów, jest powtarzalność. Stanowiska zrobotyzowane z powodzeniem wykonują takie czynności jak dozowanie, sortowanie, czy pakowanie. Aby zapewnić ciągłość i wysoką jakość produkcji, roboty wykorzystują specjalne czujniki, które informują je o tym, jakiej masy i jakiego stanu skupienia jest dany produkt. To znacząco ułatwia cały proces i jest doskonałym wyjściem w przypadku ciężkich i masywnych towarów.

Rozwiązania zrobotyzowane są zatem gwarancją wysokiej precyzji. Branże produkcyjne nie muszą obawiać się o nadmierne przeciążenie pracowników na linii produkcyjnej, bo zamiast ludzi, te same czynności wykonują roboty. Zastosowanie robota, czy to w pakowaniu, czy sortowaniu, jest doskonałym rozwiązaniem. Oprócz elastyczności produkcji i tego, że jedno urządzenie może obsługiwać większą liczbę linii produkcyjnych, zwiększa się również wydajność produkcji.

Ponadto stanowiska zrobotyzowane to rozwiązania, które dobrze wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku firm na rynku. Grono zainteresowanych inwestycją w automatyzację produkcji nieustannie rośnie, sama zaś robotyka i unowocześnianie produkcji usprawnia wiele procesów w firmach – nawet w tych branżach, w których byśmy się tego w ogóle nie spodziewali.