Stolik nożycowy- charakterystyka, budowa, najważniejsze parametry

Stół nożycowy, inaczej nazywany podnośnikiem nożycowym to nic innego jak stół roboczy, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie przedmiotów do danej wysokości. Dzięki niemu praca nawet z wyjątkowo ciężkimi elementami staje się wygodniejsza i bardziej ergonomiczna. To rozwiązanie niezawodne, wysoce bezpieczne, solidne i wyróżniające się długą żywotnością. Inwestując w taki produkt, można mieć pewność, że będzie on służył firmie przez wiele lat.

Czym są i jak działają stoły nożycowe?

Stolik nożycowy to specjalny ruchomy stół roboczy, składający się z dwóch równoległych ramion, które gwarantują mu płynność ruchu. Sprzęty te zostały wyposażone w hydrauliczne elementy, dające możliwość łatwego podnoszenia i opuszczania ładunków na wymaganą wysokość. Siłownik hydrauliczny pozwala na bezpieczne podnoszenie przedmiotów, nawet tych o bardzo dużej masie. Dzięki niemu codziennie wykonywane czynności stają się łatwiejsze.

Co ważne, stół nożycowy powinien mieć możliwie jak najszerszy zakres ruchu. W ten sposób pracownik będzie mógł dostosować miejsce pracy do swoich indywidualnych potrzeb, co zwiększy ergonomię zakładu pracy. Sprzęty tego typu muszą posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Wybierając taki element wyposażenia firmy, należy zwrócić uwagę na jego surowiec wykonania. Warto postawić na produkty wykonane z wysoce trwałych materiałów pomalowanych farbami chemoutwardzalnymi. Takie modele są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie licznych substancji chemicznych. Stoliki nożycowe z transporterem rolkowym idealnie sprawdzają się w przemyśle i na magazynach.

Stoły nożycowe- najważniejsze parametry

Stolik nożycowy znajduje wszechstronne zastosowanie w magazynach, halach produkcyjnych, warsztatach. Wybierając dane rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • maksymalny udźwig urządzenia– sprzęty te mogą podnosić nawet 1000 kg, co zwiększa ich funkcjonalność,

  • wysokość podnoszenia– parametr ten jest niezwykle istotny dla komfortu codziennej pracy danej osoby. Jeżeli stolik nie będzie mógł podnieść produktów na odpowiednią dla nas wysokość, wówczas będziemy zmuszeni wykonywać czynności w pozycji pochylonej, co oczywiście odbije się na naszym zdrowiu,

  • wymiary stołu– czyli długość i szerokość blatu roboczego. Parametr ten należy dobrać pod rodzaj prac i wielkość przedmiotów, jakie mają się na nim znaleźć,

  • wysokość pomieszczenia– w którym ma zostać zamontowany podnośnik. W sprzedaży dostępne są modele płaskie i kompaktowe. Płaskie są niższe, natomiast kompaktowe wyższe, a pod ich platformą znajduje się agregat hydrauliczny.

Wybór konkretnego modelu zależy też od tego, czy zależy nam jedynie na podnoszeniu przedmiotów, czy także ich transportowaniu. Do wyboru mamy modele stacjonarne lub mobilne, które pozwalają na bezpiecznie przemieszczanie ładunku.