Transport samochodu na autolawecie – porady i wskazówki

Transport auta z wykorzystaniem lawety zdarza się stosunkowo rzadko, dlatego rodzi sporo pytań. Na ogół musimy z tego skorzystać wtedy, gdy nasz samochód został unieruchomiony z powodu awarii lub wypadku drogowego. Ewentualnie wtedy, gdy zachodzi konieczność przetransportować pojazd na znaczne odległości, a nie chcemy go nadmiernie eksploatować.

Wprowadzamy samochód na lawetę, jak to zrobić?

Przede wszystkim pamiętajmy, by wjeżdżać na lawetę tą osią samochodu, nad którą znajduje się silnik. Dzięki temu dociążymy lawetę z przodu. Jeśli zrobimy odwrotnie, pojazd ciągnący może być mało stabilny podczas wykonywania manewrów. Zarówno pozioma, jak i pionowa oś lawety powinna być dociążona równomiernie. Istotne jest także to, że na haku nie powinno spoczywać więcej, niż jedna dziesiąta masy własnej przewożonego samochodu wraz z lawetą. Przepisy ruchu drogowego narzucają także warunek, zgodnie z którym, rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego.

Aby mieć pewność, że koła przewożonego pojazdu znajdują się we właściwym miejscu i prawidłowo dociążają lawetę, zaopatrzmy się w specjalną wagę. Po wprowadzeniu samochodu należy zapiąć pasy zabezpieczające na kołach (przynajmniej trzy, najlepiej cztery). Sprawdźmy koniecznie, wszystkie dwupunktowe (lub trzypunktowe, zależnie od zastosowanego sytemu) zamocowania pasów do lawety. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy klamry pasów są zamknięte. Jeżeli tego nie dopilnujemy, przewożony ładunek może poluzować się, a nawet zsunąć w trakcie jazdy. Łatwo można sobie wyobrazić potencjalne rozmiary takiej katastrofy.

Wreszcie, zawsze korzystajmy z pomocy drugiej osoby, która powie nam, kiedy zatrzymać wprowadzany samochód, a także pomoże w razie ewentualnych trudności.

Ograniczenia przy kierowaniu lawetą

Jeśli posiadamy tylko prawo jazdy kat. B i przewozimy na lawecie ładunek, waga całego zestawu nie może przekraczać 3,5 tony. Jeżeli masa jest większa, musimy już mieć prawo jazdy B+E. Obowiązują nas także ograniczenia prędkości – na drogach jedno i dwujezdniowych, ekspresowych oraz autostradach nie możemy poruszać się z prędkością większą niż 80 km/h.

Transportując ładunek przede wszystkim musimy być pewni, że został on zamocowany prawidłowo. Jeśli robimy to pierwszy raz lub mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak właściwie wprowadzić przewożony samochód lub przymocować pasy, lepiej poprosić o pomoc kogoś, kto miał z tym wcześniej do czynienia. Ewentualnie możemy wezwać pomoc drogową i poprosić o pokazanie, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Wystarczy drobne zaniedbanie, by stworzyć znaczące zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla pozostałych uczestników ruchu.

Więcej dokładnych wskazówek dotyczących transportu samochodu na lawecie znajdziesz na stronie: https://ciagutek.pl/laweta-warszawa/